Скъпи приятели! С много тъга сме принудени да ви съобщим, че в рамките на структурните промени в работата на Международната информационна агенция "Россия сегодня" ("Русия днес") българските странички на сайта и във Facebook на радиокомпания "Гласът на Русия" спират своята работа. Благодарим на всички наши посетители и експерти, на всички, които ни поддържаха и ни помагаха в работата в интернет-пространството. Положихме много сили да бъдем полезни и да направим нашето общуване интересно и съдържателно.
19 август 2013, 15:54

Световното първенство по лека атлетика: руският национален отбор е най-добрият в света

чм легкая атлетика москва чемпионат мира церемония закрытия мутко

В Москва приключи XIV Световно първенство полека атлетика. Тържествената церемония на закриването се състоя в неделя, на 18 август, на московския стадион „Лужники”. Отборът на Русия е на първо място в отборното класиране. Домакините на първенството спечелиха седемнайсет медала, седем от които са златни. В актива си спортистите на САЩ и Ямайка имат по шест златни медала.

През 2001 година в канадския Едмънтън руският отбор наравно с американците спечели 5 златни медала, но изпревари съперника си по брой награди. Днешните резултати надминаха всички очаквания. Това е втора победа за руските лекоатлети на световно първенство.

Като цяло това първенство потвърди тенденцията от последните години. Съединените щати постепенно отстъпват от позициите в леката атлетика. Особено несполучливо те се представят в Европа. През 2009 година в Берлин отборът на САЩ спечели само 10 златни медала. През 2011 година в южнокорейския Тегу имаше малък възход – 12 златни награди. В Москва остана предишният брой на медалите - 25, но от тях само шест са златни.

Тройката на силните затвори отборът на Ямайка с шест златни медала. Пет златни спечелиха спортистите на Кения, които станаха четвърти в отборното класиране, изпреварвайки в частност Великобритания. Нея я изпревари, впрочем, още една африканска страна – Етиопия. Не влезе в тройката на най-добрите и Германия, която зае пето място.

На московското световно първенство нямаше световни рекорди. Но бяха в излишък най-добрите резултати за сезона, националните рекорди, личните постижения. При това не само на финалите, но и в квалификациите.

Украинският скачач в скока на височина Богдан Бондаренко се състезаваше, превъзмогвайки болки в бедрото и стъпалото. Въпреки това той успя да повтори най-добрия си резултат за сезона в света. Атлетът спечели златото с резултат 2 м и 41 см. В единия от трите си опита той беше близо до нов световен рекорд. Но височината от 2 м и 46 см засега не му се подчини.

Единият от героите на това първенство стана най-бързият човек на планетата, ямайският спринтьор Юсейн Болт. Тай спечели златни медали в бягането на 100 и 200 метра, а също и в щафетата на 4Х100 метра. На финала на 100 м. бегачът показа истинско шоу: след като за малко се забави на старта и пусна съперниците си напред, той вече по средата на дистанцията изпревари всичките и спечели златото.

Най-много зрители на трибуните на Големия спортен стадион в „Лужники” имаше в делничния ден, когато трябваше да се състезава Елена Исимбаева. Двукратната олимпийска шампионка, 28-кратната световна рекордьорка на овчарски скок след московското световно първенство реши да си даде почивка. Победата на турнира тя нарече най-важната в кариерата й:

- От Атина до Пекин, целия този спортен път не беше толкова тежък. Аз не знаех какво е това да загубиш. Днес, след като спечелих златен медал, бих казала, че това е най-скъпият медал в кариерата ми. Защото след Пекин и до световното в Москва имах толкова много проблеми. Абсолютно не вярвах в собствените си сили. Безумно съм щастлива, че ние с партньора ми Евгени Трофимов доказахме на всички, че „ерата на Исимбаева” отново настъпи и никога не е свършвала.

Мненията на редакцията и на автора могат да не съвпадат.