Скъпи приятели! С много тъга сме принудени да ви съобщим, че в рамките на структурните промени в работата на Международната информационна агенция "Россия сегодня" ("Русия днес") българските странички на сайта и във Facebook на радиокомпания "Гласът на Русия" спират своята работа. Благодарим на всички наши посетители и експерти, на всички, които ни поддържаха и ни помагаха в работата в интернет-пространството. Положихме много сили да бъдем полезни и да направим нашето общуване интересно и съдържателно.
12 октомври 2014, 18:17

Хамилтън спечели в Сочи и получи наградата от ръцете на Путин

Състезателят на „Мерцедес” Люис Хамилтън стана победител в първия в историята на Гран при на Русия „Формула 1”, руснакът Даниил Квят от „Торо Россо” зае 14-о място.

Притежателят на пол-позишъна Хамилтън най-бързо от всички преодоля 53 обиколки на трасето „Сочи Автодром”, втори стана съотборникът му Нико Росберг, на подиума се качи също и финландецът Валтери Ботас от „Уилямс”.

Главната награда на победителя връчи президентът на Русия Владимир Путин, който наблюдаваше състезанията от трибуната.

В дизайна на купите, които бяха връчени на победителя и на медалистите на състезанието, е закодирано символно послание – описание на мястото на провеждане и особеностите на  първия в историята на Русия Гран при.

Здравата основа на купата символизира изтъкнатите черти на характера на Русия – сила и увереност. Сребърният кристал, разположен в центъра на композицията, по форма наподобява запалителна свещ на състезателния болид. Черно-червеното цветово решение демонстрира характера на състезанията – високата скорост и степен на нажежаване на спортната игра за званието шампион. Заснежените върхове на планините, отразени в дизайнерското решение, символизират заобикалящия трасето „Сочи Автодром” природен ландшафт. Освен това в основата е закодиран още един уникален географски символ на Гран при на Русия – Имеретинската низина, а заедно с нея и възхитителното по своята красота Черно море. Финиш флагът в центъра на кристала символизира постоянния стремеж напред и главната цел на спортиста – да бъде първи.

Русия за първи път е домакин на „кралските” състезания. Сегашната Гран при е шестнайсета от деветнайсетте етапа в календара на „Формула 1” за тази година. Състезанията се проведоха на трасето „Сочи Автодром”, което се намира в Олимпийския парк.

„Сочи Автодром” е най-съвременното трасе за провеждане на международни автомобилни спортни състезания в Русия. Проектът на трасето е разработен от архитекти от Русия и Германия под ръководството на известния архитект на повечето съвременни трасета на „Формула 1” Херман Тилке.
Тъкмо по негова идея трасето за руския етап на световния шампионат стана част от Олимпийския парк в Сочи.

Русия получи правото да проведе етапа от световния шампионат на 14 октомври 2010 г. Споразумението с групата на компаниите „Формула 1” предвижда етапите на състезанията „Гран при на Русия” да се провеждат всяка година от 2014 до 2020 г.