Скъпи приятели! С много тъга сме принудени да ви съобщим, че в рамките на структурните промени в работата на Международната информационна агенция "Россия сегодня" ("Русия днес") българските странички на сайта и във Facebook на радиокомпания "Гласът на Русия" спират своята работа. Благодарим на всички наши посетители и експерти, на всички, които ни поддържаха и ни помагаха в работата в интернет-пространството. Положихме много сили да бъдем полезни и да направим нашето общуване интересно и съдържателно.
16 август 2013, 15:54

Световното първенство по лека атлетика: травмата не стана пречка за победа

чм легкая атлетика москва чемпионат мира Екатерина Конева тройной прыжок

В четвъртък на световното първенство бяха проведени състезания по 6 дисциплини. Първият финал беше високият скок. Олимпийският шампион Иван Ухов и Александър Шустов показаха най-добрите си резултати за сезона, но за медали това не беше достатъчно. Шустов завърши на точката 2-32. Ухов при първия си опит скокна на 2-35, но това беше максималното му постижение и в резултат зае четвърто място.

Мутаз Баршим от Катар зае второто място, а канадецът Дерек Друин – третото. И двамата спортисти скокнаха на 2-38. Тактиката на Богдан Бондаренко от Украйна изглеждаше авантюрна – той пропускаше една височина след друга. По-специално, след 2-35 той поръча 2-41 и повтори своя най-добър резултат за сезона, като спечели „златото”. Богдан се опита да счупи и световния рекорд, но засега височината 2-46 остана непокътната. По-късно Бондаренко обясни тактиката си. През последната седмица бедрото му силно се разболяло. И тъй като по време на тренировки той го пазил, цялото натоварване се падало на стъпалото, което пък се разболяло в деня на финала. Украинецът съзнателно пропускал някои височини за да не му попречи болката при щурмуването на 2-41. Спортистът изрази големи благодарности на украинските запалянковци, които подкрепят тук своите сънародници.

Втория златен медал в този ден за Украйна можеше да донесе Олга Солодуха в тройния скок. Но нейният резултат се оказа трети. Победи Катерина Ибаргуен от Колумбия – 14-85. Само 4 сантиметра й отстъпи рускинята Екатерина Конева, заради която безсънна нощ край телевизора прекараха половината жители на родния й Хабаровск. Ето какво споделя самата спортистка:

- Обидно ми е, преди всичко, че не оправдах надеждите на треньора ми. Толкова дълго се готвех за този шампионат, тренирах. През този сезон в Русия не изгубих нито един старт, но на световното първенство станах едва втора. Е, нищо страшно. Надявам се да продължа да тренирам, да се подготвям и да показвам по-високи резултати. Бих искала, разбира се, да спечеля първото място. На новаците им върви, но този път малко не ми провървя.

Мъжкият щафетен отбор 4 по 400 метра се нареди за финала след успешно минаване на квалификацията, а също Дмитрий Тарабин в хвърлянето на копие, олимпийската шампионка във високия скок Ана Чичерова, Светлана Школина и Ирина Грдеева. Финалите ще се състоят днес. Засега руснаците имат 8 медала – три златни, три сребърни и две бронзови. За полуфинала в бягането на 800 метра се наредиха олимпийската шампионка Мария Савинова, Елена Катулская и Екатерина Поистогова. Но в този вид името на световния шампион ще научим в неделя.

Мненията на редакцията и на автора могат да не съвпадат.