Скъпи приятели! С много тъга сме принудени да ви съобщим, че в рамките на структурните промени в работата на Международната информационна агенция "Россия сегодня" ("Русия днес") българските странички на сайта и във Facebook на радиокомпания "Гласът на Русия" спират своята работа. Благодарим на всички наши посетители и експерти, на всички, които ни поддържаха и ни помагаха в работата в интернет-пространството. Положихме много сили да бъдем полезни и да направим нашето общуване интересно и съдържателно.
13 август 2013, 12:49

Световното първенство по лека атлетика: във финала съвсем други скорости

чм легкая атлетика москва чемпионат мира Сергей Шубенков забег на 110 м с барьерами

В понеделник на световното първенство по лека атлетика бяха раздадени 6 комплекта медали.Руснаците спечелиха два бронзови медала. Сергей Шубенков се класира за финала в бягането на 110 метра с препятствия с най-добър резултат от 13,17 секунди. Но беше очевидно, че на финала скоростите ще бъдат други. Така и стана.

Олимпийският шампион, американецът Дейвид Соломон измина разстоянието за 13 секунди. Неговият сънародник Райън Уилсън показа втори резултат – 13:13. На финала руснакът изпревари още един представител на САЩ – Джейсън Ричардсън и стана носител на бронзив медал. Времето на Шубенков - 13:24 е по-лошо, отколкото в полуфинала:

- Преди финала не мислех за нищо, за всичко забравих. В полуфинала се опитвах да следя техниката. Във финала се опитвах да бягам и да побеждавам. Не можах да победя, получих бронзов медал, но и това е много добре.

Ще отбележим, че победителят Дейвид Оливер и носителят на сребърен медал Райън Уилсън по полуфинала бягаха в една серия с Щубенков и Сергей ги победи.

Антонина Кривошапка спечели бронзов медал в бягането на 400 метра. Победи англичанката Кристин Оуругу. Сред осемте финалистки беше още една представителка на Русия – Ксения Рижова. В крайното класиране тя се оказа седма. Въпреки това, рускините имат добри шансове за медал в щафетата 4х400 метра.

Евгения Колодко и Ирина Тарасова не можаха да спечелят медали в тласкането на гюле. Тук извън конкуренция беше световната рекордьорка и лидерът за този сезон Валери Адамс от Нова Зеландия. Колодко се класира на пето място, Тарасова на седмо.

В овчарския скок при мъжете златният медал беше спечелен на височина 5 метра и 89 см. Германският състезател Рафаел Холдцепе преодоля летвата от първия опит, а олимпийският шампион от Франция Рено Лавилени – от третия опит. Единственият руснак сред финалистите Сергей Кучерян се класира на осмо место.

С най-добър резултат за сезона в света, златният медал в хвърляне на чук спечели полякът Павел Фейдик. Неговият резултат е 81 метра и 97 сантиметра – с един метър и 67 сантиметра по-далеч от носителят на сребърен медал, олимпийският шампион от Унгария Кристиан Парш. Фейдик е победител на Универсиадата в Казан.

Днес главните надежди на руските фенове за медали са свързани с овчарския скок при жените и спортното ходене на 20 км. След квалификацията Елена Исинбаева помолила феновете да я подкрепят:

- Не трябва нищо да очаквате от мен. Просто трябва да ме подкрепяте, а останалото аз ще го направя.

Мненията на редакцията и на автора могат да не съвпадат.