Скъпи приятели! С много тъга сме принудени да ви съобщим, че в рамките на структурните промени в работата на Международната информационна агенция "Россия сегодня" ("Русия днес") българските странички на сайта и във Facebook на радиокомпания "Гласът на Русия" спират своята работа. Благодарим на всички наши посетители и експерти, на всички, които ни поддържаха и ни помагаха в работата в интернет-пространството. Положихме много сили да бъдем полезни и да направим нашето общуване интересно и съдържателно.
12 юли 2013, 13:27

Дневникът на Универсиадата: златните медали за руснаците се увеличават

Ольга Зубова Универсиада 2013 казань Тяжелая атлетика

В четвъртък на Универсиадата в Казан били раздадени 30 комплекти награди. Руснаците спечелиха 10 златни медали, и сега тяхното количество е 72.

Интересна борба се разгърна в залата за тежка атлетика „Ак Буре”. В състезанията при жените в категория до 75 кг. опитната Надежда Евстюхина отстъпи първото място на 19-годишната спортистка от краймосковския град Клин Олга Зубова. Двете спортистки участват в големи международни турнири и печелят златни медали. Но те за първи път водиха директна борба помежду си на състезания от толкова високо равнище, и победата в тази борба срещу лидера на националния отбор на Русия и много важна за младата Зубова.

При мъжете в категория до 85 кг. нямаше изненади. Независимо от желанието на младия Артьом Окулов от Зеленодолск, който е близо до Казан, да спечели у дома си, той беше принуден да се задоволи със сребърен медал. А победи сребреният медалист от Олимпиадата в Лондон Апти Аухадов. Победи уверено, дори без да използва третия последен опит в изхвърлянето. Никакъв шанс не остави на съперничките си в категорията над 75 кг. Татяна Каширина.

В четвъртък бяха раздадени първите четири награди на турнира по свободна борба. Златни медали спечелиха Нарман Исрапилов и Магомед Курбаналиев. Те представиха Русия в най-леките категории. Не нарушиха традицията на тази Универсиада – златен медал всеки ден, руските майстори във фехтовката. Инна Дериглазова, Лариса Коробейникова, Диана Яковлева и Юлия Бирюкова станаха шампионки на Универсиадата в женския отборен турнир на рапира. Илгизар Сафиулин, Ирина Тарасова, Татяна Чернова и Екатерина Конева продължиха победните традиции на руснаците в лекоатлетическия турнир на Универсиадата в Казан. Сафиулин спечели бягането на 3,000 метра с препятствия, Тарасова най-далеч тласна гюлето, Чернова стана първа в седмобоя, а Конева се оказа най-добрата в тройния скок.

Първите медали (сребърен и бронзов) в четвъртък спечелиха руските състезатели по бадминтон. Владимир Иванов и Иван Созонов станаха носители на сребърни медали на двойки при мъжете, а Иванов и Нина Вислова спечелиха бронзови медали на смесени двойки.

Носители на сребърни медали при синхронни скокове във вода от кула станаха Артьом Чесаков и Виктор Минибаев, независимо от това, че след европейското първенство почти не са тренирали заедно. Те отстъпиха първото място на китайския дует, но изпревариха носителите на сребърни медали от лондонската Олимпиада – мексиканците. В петък ще бъдат раздадени 40 комплекта награди. Това ще бъде заключителният ден на състезанията по лека атлетика. А състезанията в стрелбата едва сега ще започнат.