Скъпи приятели! С много тъга сме принудени да ви съобщим, че в рамките на структурните промени в работата на Международната информационна агенция "Россия сегодня" ("Русия днес") българските странички на сайта и във Facebook на радиокомпания "Гласът на Русия" спират своята работа. Благодарим на всички наши посетители и експерти, на всички, които ни поддържаха и ни помагаха в работата в интернет-пространството. Положихме много сили да бъдем полезни и да направим нашето общуване интересно и съдържателно.
10 юли 2013, 12:26

Дневникът на Универсиадата

синхронное плавание Универсиада 2013 казань Универсиада 2013 Фото ГР

Петият ден от 27-та лятна Универсиада в Казан без излишна патетика може да се нарече триумф на руския студентски спорт. Съдете сами. Във вторник бяха разиграни 30 комплекта награди, а руснаците спечелиха 20 златни медала. Това са две трети... Плюс още 13 сребърни и бронзови медала.

Денят започна с победата на Андрей Кривов в ходенето на 20 км. При това, заедно с Денис Стрелков и Андрей Рузавин той стана шампион в отборното състезание. След това втория си златен медал в Казан спечели Светлана Ромашина. Вчера, тя и Светлана Колесниченко спечелиха съревнованието в синхронното плуване, а сега тя нямаше равна и сред солистите. Руснаците спечелиха и свободната комбинация, като завоюваха всички златни медали в синхронното плуване. Първо злато за Русия на тепиха на Универсиадата в „Татнефт-Арена” спечели Наталья Кузютина. Във финала спортистката от Брянск приложи хватка на сребърната медалистка от Олимпийските игри в Лондон кубинката Янет Берма Акоста.
А след това, дойде време за добри новини от Двореца за двубои, където се бяха разиграни седем комплекта медали в борбата в класически стил (куреш). Руснаците спечелиха във всички категории, а Сергей Павлик беше най-добрия и в супертежка категория, и в генералното класиране, като стана двукратен шампион на Универсиадата след Андрей Кривов и Светлана Ромашина.
Списъкът на двукратните шампиони до вечерта допълниха Алия Мустафина и Николай Куксенков. Те станаха шампиони на Универсиадата в гимнастическия многобой. А преди това, те вече имаха златни медали в отборното състезание.
Всеки ден, един златен медал на Русия носят състезателите по фехтовка. Във вторник традицията продължи рапиристът Алексей Черемисинов. С победата той си направи чудесен подарък за рождения ден. Той навърши 28 години.
В края на деня се проведоха финалите в редица лекоатлетически дисциплини на стадион „Централний”. Златни медали за Русия спечелиха Ксения Усталова и Владимир Краснов в бягането на 400 м, Мария Абакумова в хвърлянето на копие, Сергей Мудров в скоковете на височина и Валентин Смирнов в бягането на 1,5 км.
Трябва да се радваме и за отбора на Украйна. Във вторник украинците излязоха на второ място по брой медали- 26. Наистина, по златни медали те отстъпват на Корея и Китай, и затова формално се водят четвърти, но денят за тях беше успешен.