Скъпи приятели! С много тъга сме принудени да ви съобщим, че в рамките на структурните промени в работата на Международната информационна агенция "Россия сегодня" ("Русия днес") българските странички на сайта и във Facebook на радиокомпания "Гласът на Русия" спират своята работа. Благодарим на всички наши посетители и експерти, на всички, които ни поддържаха и ни помагаха в работата в интернет-пространството. Положихме много сили да бъдем полезни и да направим нашето общуване интересно и съдържателно.
21 януари 2013, 18:23

„По земята на Сампо”: Руснаците изпревариха всички в скиджоринга

На етапа от Световната купа по ездови видове спорт „По земята на Сампо” в Карелия руснаците победиха в състезанията със ски и кучета.

При впряга от 6 кучета първи финишира Индре Дауйотине от Литва, а с 8 кучета - чехът Павел Пфайфер. Организаторите на ежегодния турнир се надяват, че скоро гонките на кучешки впрягове ще станат олимпийски спорт.

Международното състезание с кучешки впрягове „По земята Сампо” тази година за първи път получи статута етап от Световната купа. Най-силните състезатели, заедно със своите кучета - хъски, метиси и аляски маламути - се състезаваха 2 дена на дистанция повече от 40 км. Руснаците спечелиха призовите места в скиджоринга, когато състезател на ски управлява едно или две кучета. СергеЙ Беспалов от Ленинградска област финишира първи с 2 кучета, а московчанинът Андрей Михеев изпревари всички в дисциплината с 1 куче.

Най-зрелищни са състезанията при впряговете от 6 или 8 кучета. Именно в тях беше определен абсолютният лидер на етапа от Световната купя в Карелия. Чехът Павел Пфайфер, който се занимава с този спорт вече 27 години, заедно със своите кучета постигна най-добро време в турнира. Втори с 8 кучета финишира Александр Столяров от Карелия, заради това, че на втората дистанция 2 от кучетата се измориха и трябваше да ги закарат до финиша в шейната.

Всяка година състезанията събират до няколко хиляди зрители, разказа организаторът на състезанията „По земята на Сампо” Виктор Симонов:

- В началото на състезанията беше до -19, а след това се стопли до -14 градуса. Времето беше добро. Слуънчево. Имаше много хора: първият ден дойдоха почти 4 хиляди зрители. Първото място зае чехът Павел Пфайфер. За два дена той измина 85 км за по-малко от 4 часа. Това е много голяма скорост. Още повече, че трасето не беше просто. Там имаше и скоростни, и много сложни в технически план участъци, където беше невъзможно да се развие голяма скорост.

Международната федерация по този спорт възнамерява да получи статут олимпийски спорт за състезанията с кучешки впрягове още през 2022 година. Това не е просто красива традиция - това е сериозен спорт. На състезанията в Карелия пристигат не само жители от Севера - този път в тях взеха участие над 50 екипажа от Русия, Чехия, Литва и други страни. Победителите в състезанията в Карелия ще участват на Световното първенство. Тази година то ще се състои в Аляска.