Скъпи приятели! С много тъга сме принудени да ви съобщим, че в рамките на структурните промени в работата на Международната информационна агенция "Россия сегодня" ("Русия днес") българските странички на сайта и във Facebook на радиокомпания "Гласът на Русия" спират своята работа. Благодарим на всички наши посетители и експерти, на всички, които ни поддържаха и ни помагаха в работата в интернет-пространството. Положихме много сили да бъдем полезни и да направим нашето общуване интересно и съдържателно.
Константин Гарибов
11 юли 2011, 13:21

Руските волейболисти спечелиха състезанията за Световната лига

Националният отбор на Русия по волейбол спечелиха заключителния етап от състезанията за Световната лига - най-престижният търговски турнир на мъжки национални отбори. Във финала в полския Гданск руснаците победиха отбора на Бразилия с резултат 3:2. Този турнир се провежда от 1990 година.

Този турнир се провежда от 1990 година. Най-често - девет пъти, в него са побеждавали бразилците, в това число и миналата година, когато те в четири гейма победиха отбора на Русия. Този път, след девет години руснаците взеха реванш и отново са първи в турнира.

Първоначално руснаците попаднаха в т.н. група на смъртта - заедно с американците, кубинците и бразилците. Съперниците бяха разгромени, а в полуфинала съща участ постигна и домакините - отбора на поляците. Във финала за явни фаворити се смятаха южноамериканците. Те спечелиха първия  гейм, а в следващите два успехът беше на страната на руснаците, а след това бразилците изравниха резултата. При това мачът вървеше точка в точка. Изходът на мача беше решен в овъртайма. В средата на решаващия гейм руснаците успяха да се откъснат, а започналите да нервничат бразилци така и не успяха да ликвидират разликата, отбеляза в интервю за „Гласът на Русия” ръководителят на делегацията на националния отбор на Русия по волейбол Игор Артамонов:

- Играта беше много сложна, а съперникът принципен - Бразилия. Противопоставянето през последните години беше много остро. Радостни сме и сме много щастливи, че победихме бразилците в такъв сложен мач. Главното е, че сме доволни от играта с най-силния днес отбор на света.

Сега бразилците оглавяват рейтинга на Международната федерация по волейбол. Руснаците са на втора позиция, но победата в състезанията за Световната лига беше психологически важна за нея с оглед на предстоящата Олимпиада в Лондон през следващата година.

В навечерието на състезанията за Световната лига главният треньор на националния отбор на Русия Владимир Алекно заложи на младежта и не сбърка. Отборът демонстрира свързана и напориста игра, тя се отличава с нормален психологически климат, което е много важно по време на смяна на поколенията.

В мач за бронзовите медали отборът на Полша се оказа по-силен от отбора на Аржентина. Домакините спечелиха с резултат 3:0.