Скъпи приятели! С много тъга сме принудени да ви съобщим, че в рамките на структурните промени в работата на Международната информационна агенция "Россия сегодня" ("Русия днес") българските странички на сайта и във Facebook на радиокомпания "Гласът на Русия" спират своята работа. Благодарим на всички наши посетители и експерти, на всички, които ни поддържаха и ни помагаха в работата в интернет-пространството. Положихме много сили да бъдем полезни и да направим нашето общуване интересно и съдържателно.
16 август 2010, 13:03

Повелители на водата

Повелители  на водата

Националният отбор на Русия е абсолютен лидер на европейското първенство по водни видове спорт, който завърши в Будапеща. За 12 дни  на състезанията руснаците спечелиха почти 30 медали. Героиня на турнира стана спортистката по синхронно плуване Наталия Ищенко.

Героиня на турнира стана спортистката по синхронно плуване Наталия Ищенко. Тя получи 4 златни медала, побеждавайки в индивидуалното плуване, в дует със Светлана Ромашина, в състави на група и комбинирана група. Светлана Ромашина спечели три златни медала. От турнира като двукратна шампионка се завърна екатеринбургската  спортистка в синхронното плуване Анжелика Тиманина. Плувците Никита Лобинцев и Данила Изотов спечелиха по два златни медала за победа в щафетите 4 х 200 метра  и 4 х 100 метра:

- Нямах право да не оправдая надеждите на момчетата, каза Никита Лобинцев. Затова в двете посоки плувах бързо, просто летях и всичко се получи  много добре. Използвам случая и искам да поздравя баща си с рождения ден  и златният медал го посвещавам на него.

Не всичко за руските спортисти вървеше леко. При някои от тях се проявиха стари травми, други настинаха, например капитанът на националния отбор Евгений Коротишкин. Но твърде силно беше желанието за победа, признава вече европейският шампион по плуване на дистанция 100 метра бътерфлай Евгений Коротишкин:

- Това беше сложно плуване тъй като от мен очакваха именно златен медал и затова беше психологически сложно във финала да плуваш по своите най-добри секунди. През 2008 година аз победих на европейското първенство. И много се радвам че отново станах европейски шампион.

Сегашното европейско първенство в Будапеща фактически откри нова ера на плуването. Тази година беше забранено да се използват на международни състезания специални костюми, които напълно покриват тялото на спортиста и помагат за увеличение на скоростта. Именно в Будапеща бяха изпробвани нови материали и нови костюми за плувците. И както показаха резултатите, руснаците сполучиха и с  тъканите, и с фасона на костюмите.